هاست و دامنه

آموزش تهیه بکاپ از دیتابیس سایت به صورت دستی

تهیه بکاپ از دیتابیس سایت

گاهی پیش می آید که میخواهیم به صورت دستی ازدیتابیس وب سایت بکاپ بگیریم, این مورد را میتواند با استفاده افزونه وردپرسی به راحتی انجام داد اما آیا واقعا برای انجام کاری به این کوچیکی نیاز است تا افزونه ای را در سایت نصب بکنیم؟ من خودم به شخصه اصلا همچین کاری رو نمیکنم چرا که به راحتی میشه از طریق هاست این کار را انجام داد!

برای همین موضوع تصمیم گرفتیم تا یک آموزش در این زمینه یعنی روند تهیه بکات از دیتابیس سایت را در سایت ارائه بدهیم با ما در ابزار مکس در ادامه این آموزش همراه باشید تا به راحتی بتوانیم از دیتابیس سایت بکاپ تهیه بکنیم!

آنچه در ادامه میخوانید:

چرا باید از دیتابیس سایت بکاپ گرفت؟

بعد از طراحی سایت روند باپ گرفتن شروع میشود و باید به صورت مداوم از سایت خود بکاپ در اختیار داشته باشید, حالا دلیل تاکید این موضوع چیه؟ در اصل بکاپ میتواند در زمان ایجاد مشکل در وب سایت به شما بسیار کمک کند چرا که میتوانید بکاپ را به راحتی بازگردانید و سایت خود را از ایجاد هر گونه مشکل جلوگیری کنید!

این مورد زمانی اتفاق میفتد که یک افزونه یا قالب در سایت ایجاد اختلال داده باشد و در بدترین حالت هکر ها به سایت شما حمله بکنند و سایت را از دسترس خارج بکنند اینجاس که بکاپ به کار می آید و تنها با بازگردانی بکاپ میتوانید از این نوع مشکلات جلو گیری بکنید.

حالا یه سوال دیگه چرا دستی مگه افزونه این کارو انجام نمیده؟ بیایید منظقی به این موضوع دقت بکنید زمانی که شما یک افزونه در سایت خود نصب میکنید بخشی از فضای وب سایت را به اون اختصاص میدهید و این موضوع باعث کند شدن وب سایت میشود به همین دلیل است که میگوییم در نصب افزونه زیاده روی نکنید, راه های بهتری هم هست مثل بکاپ گیری از دیتابیس به صورت دستی.

ممکن است مفید باشد!

/5

تهیه بکاپ از دیتابیس سایت وردپرسی

همانطور که متوجه شدید ما میخواهیم در این آموزش به صورت دستی این کارو انجام بدهیم و از طریق هاست وب سایت, برای شروع ابتدا وارد هاست سایت خود بشوید, سپس روی گذینه phpMyAdmin اینجا دقیقا همان بخشی است که اطلاعات دیتابیس سایت شما در آن قرار دارد.

phpMyAdmin در هاست

حالا که وارد بخش phpMyAdmin شدیم نوبت به انتخاب دیتابیس میرسد اگر چند تا دیتابیس در سایت داشتید باید اونی که میخواهید بکاپ بگیرید ازش انتخاب بکنید در سمت چپ شما لیست دیتابیس ها را برای شما به نمایش گذاشته شده است انتخاب بکنید تا وارد مرحله بعدی بشویم, بعد از انتخاب لیستی از جداول دیتابیس برای شما نمایش داده میشود حالا در منوی بالا روی گذینه Export کلیک کنید.

بعد از کلیک روی گذینه Export صفحه جدیدی برای ما باز میشود که در اصل آخرین صفحه به حساب می آید در این بخش دو تا راه وجود داره که یکی به صورت خودکار از همه جداول دیتابیس بکاپ میگیره و دانلود میشه دومی حالت کاستوم هست که شما باید انتخاب بکنید که میخواهید از کدام جداول بکاپ بگیرید! به تصویر پایین دقت بکنید:

تهیه بکاپ از جداول دیتابیس

در این صفحه اگر جداول خاصی مد نظر دارید میتوانید با انتخاب گذینه کاستون آن ها طبق دلخواه خودتون انتخاب و بکاپ بگیرید اما اگر نمیدانید که کدام مورد را میخواهید بهتر است با کلیک بر روی گذینه Export از همه بکاپ بگیرید این بهترین گذینه است.

جمع بندی و خلاصه مطالب

همانطور که دید تهیه بکاپ از دیتابیس سایت کار بسیار آسانی میباشد و اصلا نیازی به نصب افزونه ای ندارد به راحتی میتوانید با چند کلیک ساده از دیتابیس سایت وردپرسی خود بکاپ تهیه بکنید توجه داشته باشید که بکاپ موضوع خیلی مهمی در سایت ها میباشد و باید به آن دقت کافی را داشته باشید و نباید در بکاپ گرفتن کوتاهی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *