خطا های وردپرس

آموزش رفع ارور 404 در وردپرس

آموزش رفع ارور 404 در وردپرس

خطا و یا همان ارور 404 در وردپرس یکی از راج ترین خطا هایی میباشد که تقریبا هر وب سایتی آن را مشاهده میکند, در اصل این ارور زمانی ایجاد میشود که صفحه مورد نظر پیدا نشود یعنی زمانی که یک کاربر از طریق گوگل وارد صفحه ای بشود و به هر دلیلی آن صفحه دیگر وجود نداشته باشید این ارور برای کاربر نمایش داده میشود دلیل پیدا نشدن برگه میتواند متفاوت باشد به طور مثال اگر صفحه را از سایت حذف کرده باشید این مشکل به وجود می آید و یا اگر لینک صفحه تغییر کرده باشد و کلی موارد دیگر حالا در این مقاله یعنی آموزش رفع ارور 404 در وردپرس میخواهیم به صورت این خطا را از وب سایت حذف بکنیم!

آنچه در ادامه میخوانید:

اصلا چرا سایت با ارور 404 رو به رو میشود؟

خب بیاید ببینیم چرا سایت با این ارور یعنی 404 رو به رو میشود؟ خب به صورت کلی این ارور میتواند در شرایط و حالت های مختلف به نمایش در بی آید که ما در اینجا به چند تا از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد به لیست پایین دقت بکنید:

  • ایجاد آدرس URL اشتباه
  • خطا های کش مرورگر
  • تنظیمات اشتباه در DNS
  • افزونه های متعدد سایت

ایجاد آدرس URL اشتباه

خب به صورت کلی هر صفحه از وب سایت از یک URL یا همان پیوند یکتا برخودار میباشد که مخصوص همان صفحه از وب سایت میباشد حالا بیایید فرض بکنیم که شما آن لینک را در منو های سایت به اشتباه وارد کرده اید و از غلط املایی برخودار میباشد حالا زمانی که کاربر روی لینک کلیک میکند جایی ندارد که برود بنابراین با این خطای 404 رو به رو میشود, یا بیایید دوباره فرض بکنیم که شما یک لینک را در جایی از وب سایت قرار داده اید و بعدا آن صفحه را از سایت پاک میکنید!

در این حالت نیز صفحه لینک مورد نظر پاک شده و دیگر وجود ندارد بنابراین باز هم همان خطا برای کاربران نمایش داده میشود, و در آخر تغییر مسیر اشتباه را در نظر بگیرید اگر در ریدایرکت کردن لینک ها به یک دیگر اشتباه بکنید ارور 404 باز خودش را به نمایش میگذارد, بنابراین اصلی ترین دلیل این خطا لینک های اشتباه در سایت های وردپرسی میباشد.

خطای کش مرورگر

اگر با کلمه کش آشنا باشید متوجه میشوید که کش برای سیو کردن اطلاعات صفحات وب سایت ها میباشد و با استفاده از این کش صفحات سایت دوباره برای آن ها بارگیری نمیشود و سرعت وب سایت بالا میرود حالا اگر این موضوع همیشه ادامه داشته باشید و شما در سایت تغییراتی داده باشید و کش آن ها را بروز نکند دوباره خطای 404 برای کاربران به نمایش در می آید, بنابراین دومین دلیل ایجاد خطای 404 در وردپرس کش مروگر میباشد.

تنظیمات اشتباه در DNS

هر وب سایتی از DNS استفاده میکند و اگر وب سایت شما در این مورد به مشکل بر بخورد مطمعنا صفحات برای کاربران به خوبی نمایش داده نمیشود, و در اصل اگر صفحه ای برای کاربری نمایش داده نشود به جای آن خطای 404 نمایش داده میشود بنابراین سومین حالت این ارور تنظیمات اشتباه در DNS میباشد.

افزونه های متعدد سایت

اگر توجه داشته باشید در هر مشکلی پای این افزونه های وردپرسی در میان است, به صورت کلی یک افزونه میتواند با دیگر ابزار ها و یا حتی قالب وب سایت سازگار نباشد و باعث ایجاد مشکل 404 در سایت بشود, حتما اگر سایت شما با مشکل رو به رو است یک بار تمام افزونه ها را در سایت غیر فعال بکنید و دوباره تک به تک آن ها را فعال بکنید تا مطمعن بشوید که مشکل از افزونه های سایت شما نباشد.

آیا ارور 404 در سئوی سایت تاثیر میگذارد؟

در اصل هر اروری میتواند به سئوی وب سایت صدمه بزند و ارور 404 نیز در این مورد جایگاه ویژه ای دارد و باید این ارور را شدیدا جدی گرفت, خود گوگل به این موضوع اشاره کرده است که ارور های 404 برای آن قابل قبول نمیباشد و باید در سایت رفع بشوند, حالا در جواب آیا ارور 404 در سئوی سایت تاثیر میگذارد باید بگوییم که بله تاثیر گذار است!

بنابراین شما باید قبل از این که یک صفحه ای از سایت را حذف بکنید باید به خود گوگل اطلاع بدهید که میخواهید آن صفحه را حذف بکنید و بعد از این که خود گوگل اون صفحه از نتایج گوگل پاک کردن آن صفحه را از سایت حذف بکنید این کار را میتوانید با بستن خزنده های گوگل به آن صفحه انجام بدهید حالا در ادامه بیشتر راجب این موضوع صحبت میکنیم.

چگونه ارور 404 را از سایت رفع بکنیم؟

حالا که متوجه شدیم خطای 404 چیست؟ و چرا ایجاد میشود بیایید به روش های رفع آن نیس بپردازیم تا به راحتی این خطا را از وب سایت حذف بکنیم, ما در ادامه با روش های مختلف میگوییم که چگونه ارور 404 را از وب سایت خودتان حذف بکنید بنابراین با ما همراه باشید.

رفع خطای 404 با استفاده از پلاگین یواست

امکان نداره که کسی وب سایت وردپرسی داشته باشه و اسم افزونه یواست سئوی وردپرس را نشنیده باشد, این افزونه مخصوص زیر ساخت های سئویی ساخته شده است و قابلیت های بسیار هیجان انگیزی را در زمینه سئوی سایت اضافه میکند که یکی از آن ها جلوگیری از خطای 404 در وردپرس میباشد!

اگر شما از این پلاگین در وب سایت استفاده میکنید کار شما بسیار آسان است و تنها کافیست از این افزونه بخواهید که لینک های اشتباه 404 را به لینک های صحیح 301 تغییر بدهد, ریدایرکت 301 کاملا از بروز خطای 404 جلوگیری میکند و این کار به صورت خودکار انجام میشود.

بروزرسانی پیوند های یکتای وب سایت

حالا بیایید در دومین قدم پیوند های سایت را بروزرسانی بکنیم, برای این کار کافیست از منوی پیشخوان سایت وردپرسی روی گذینه تنظیمات کلیک بکنید سپس پیوند های یکتا را پیدا کرده و دوباره روی آن کلیک بکنید در صفحه باز شده تنها کافیست روی گذینه ذخیره تغییرات کلیک بکنید, به تصویر پایین دقت بکنید:

به همین راحتی پیوند های یکتای وب سایت شما بروز میشوند و ممکن است به رفع ارور 404 در سایت شما بسیار کمک بکند توجه داشته باشید که اگر محتوای زیادی در سایت دارد به هیچ عنوان ساختار پیوند های سایت را تغییر ندهید و اگر این کار را انجام بدهید مطمعن باشید که ارور 404 سایت شما بشدت افزایش خواهد یافت و در اصل سئوی سایت خودتان را نابود کرده اید.

برسی افزونه ها به منظور وجود خطای 404

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد افزونه ها نیز میتوانند باعث ایجاد این ارور در وب سایت بشوند و برای این که مطمعن بشوید این مشکل از سمت افزونه نمیباشد میباست دونه به دونه افزونه ها را مورد برسی قرار بدهید در ابتدا تمامی افزونه ها را یک بار غیرفعال بکنید و صفحه ای که ارور 404 را داشت مورد برسی قرار بدهید و اگر ارور رفع شد مطمعن میشوید که یکی از افزونه ها باعث ایجاد مشکل شده است!

در این صورت باید دونه به دونه افزونه ها را فعال بکنید زمانی که یک افزونه را فعال کردید به صفحه رفته و دوباره آن صفحه را رفلش بکنید با این کار متوجه میشوید که کدام یک از افزونه های سایت باعث ایجاد این مشکل شده است, بعد از پیدا کردن افزونه آن را یا پاک کرده و یا اگر بروزرسانی دارد بروز بکنید, درصورتی که بروزسانی انجام داد اما باز با سایت سازگار نبود شما چاره ای جز پاک کردن افزونه ندارید و در اولین فلرصت افزونه را از وب سایت حذف بکنید.

با ارور های 404 متعدد وب سایت چی کار باید کرد؟

مطمعنا هر وب سایت با خطای 404 رو به رو میباشد و نمیتوان این موضوع را نادیده گرفت اگر تعداد صفحاتی که این ارور را در سایت شما دارند تعداد کمی میباشد میتوانید آن ها را به راحتی به صفحه اصلی ریدایرکت بکنید و کار تمام است, اما اگر این ارور ها تعداد بسیار بالایی هستند کار کمی سخت است در این صورت شما میتوانید تمرکز روی اصلی ترین ها بگذارید و تنها آن ها را ریدایرکت بکنی!

ابته افزونه هایی هستند که این کار را خودکار انجام میدهند و اگر میخواهید از این افزونه استفاده بکنید یک مشکل در بر خواهید داشت که آن هم این است که اگر این افزونه داعم در سایت شما فعال باشد و همیشه خطا های 404 را به صفحه اصلی ریدایرکت بکند به سئوی وب سایت شما ضرر خواهد زد بنابراین در صورت استفاده از این نوع پلاگین ها باید در مدت زمان خاصی استفاده بکنید و بعد از این که ارور ها رفع شدند آن را از وب سایت پاک بکنید.

جمع بندی مطالب

خب حالا که به آخر رسیدم بیایید یک مرور کلی در مورد این آموزش یعنی رفع ارور 404 در وردپرس داشته باشیم, در چکیده میتوان گفت که این ارور 404 بسیار مورد مهم میباشد و باید در اولین فرصت از وب سایت رفع شود و روش هایی نیز وجود دارد که راحتی لازم این را کار فراهم کرده است ما به اصلی ترین این روش ها در ابزار مکس پرداختیم با استفاده از این ترفند ها این ارور های مزاحم را از وب سایت رفع بکنید اگر هم هر گونه سوالی در  این زمینه دارید با ما در میان بگذارید ما پاسخگوی شما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *