بهینه سازی سایت

افزودن گوگل آنالیتیکس به وردپرس – روند ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

افزودن گوگل آنالیتیکس به وردپرس

گوگل در حال حاظر ابزار های بسیار زیاد و مفیدی را برای کاربران خودش در نظر میگیرید در این میان ابزار هایی نیز مخصوص کسانی که وب سایت دارند در نظر گرفته است که یکی از آن ها به اسم گوگل آنالیتیکس معروف میباشد, حالا ما نیز میخواهیم روند افزودن گوگل آنالیتیکس به وردپرس را به شما یاد بدهیم, شاید از خودتان بپرسید که این Google Analytics چه کاربردی برای وب سایت دارد؟ خب در جواب بگوییم که این ابزار به شما کمک میکند تا میزان بازدید وب سایت را مورد برسی قرار بدهید!

غیر از بازدید شما میتوانید رفتار کاربران را نیز مورد برسی قرار بدهید یعنی میتوانید ببینید که کاربر پس ورود به وب سایت وردپرسی شما چه رفتاری نشان میدهید در اولین فرصت از سایت خارج میشود یا خیر؟ چقدر دیتا مصرف کرده است و … گوگل آنالیتیکس برای کسب اطلاعات شما در مورد مخاطبان شما بسیار کمک میکند و شما نیز میتوانید با بهبود مشکل سایت سئوی بینظیر در وب سایت داشته باشید حالا با ما در ابزار مکس همراه باشید تا با روند ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس آشنا بشویم!

آنچه در ادامه میخوانید:

روند ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

حالا برای این که بتوانیم از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده بکنیم باید ابتدا در آن ثبت نام بکنیم, در اولین قدم شما نیاز است که وارد وب سایت analytics.google.com بشوید توجه داشته باشید که این سایت افراد و کاربران ایرانی را تحریم کرده است بنابراین برای این که بتوانید از این سایت استفاده بکنید باید آی پی خود را تغییر بدهید, حالا بعد از این که آی پی خود را تغییر داده و وارد سایت شدید باید وارد اکانت گوگل یا همان اکانت جیمیل خود در سایت بشوید!

سپس با وارد شدن به اکانت جیمیل خودتان یک صفحه به شما بعنوان Welcome to Google Analytics نمایش داده میشود این صفحه خوشامد میباشد بنابراین کار خاصی لازم نیست و روی گذینه start measuring را بزنید و سپس یک اسم برای خودتان انتخاب بکنید, این نام میتواند اسم وب سایت شما باشد تفاوتی در آن نیست, حالا برایم مرحله بعد!

برای شما سه تا گذینه به نمایش در می آید که شما می بایست یکی را انتخاب بکنید, بدلیل این که ما میخواهیم گوگل آنالیتیکس را به وردپرس اضافه بکنیم باید گذینه وب را انتخاب بکنید بعد از شما یک لینک یا همان آدرس وب سایت درخواست میشود آن ها را به درستی پر کرده و گذینه next را بزنید حالا وارد مرحله قوانین سایت میشویم در این بخش شما باید تمامی قوانین را تایید بکنید بنابراین روی گذینه I agree کلیک بکنید تا تماما تایید بشوند.

حالا ثبت نام در ابزار گوگل آنالیتیکس تمام شده و به شما یک کد بعنوان کد ره گیری به نمایش در می آید آن کد را کپی کرده و در جایی نگه دارید چرا که برای پیکربندی به آن کد نیاز خواهیم داشت و قرار است آن کد را در بخش هد سایت قرار بدهیم! حالا بریم مرحله بعد و گوگل آنالیتیکس را به وردپرس اضافه بکنیم.

افزودن گوگل آنالیتیکس به وردپرس

باید بگوییم که بعد از ثبت نام شما با روش های مختلفی میتوانید گوگل آنالیتیکس را به سایت وردپرسی خودتان اضافه بکنید, حالا دقت داشته باشید که فقط باید از یکی از روش ها استفاده بکنید و نباید از چندین روش در سایت استفاده بکنید برای همین دقت داشته باشید که از کدام روش برای نصب استفاده میکنید, همچنین ممکن است این روش ها نسبت به یک دیگر متفاوت باشد, پس قبل از شروع یکی را با دقت انتخاب بکنید, در ادامه ما چندین روش برای افزون گوگل آنالیتیکس به وردپرس را آموزش داده ایم با ما همراه باشید.

1- استفاده از افزونه MonsterInsights

قبل از هر کاری باید بگوییم که افزونه MonsterInsights یکی از بهترین افزونه ها باری راه اندازی و نصب گوگل آنالیتیکس در وب سایت های وردپرسی میباشد, همچنین این پلاگین وردپرسی در دو نسخه رایگان و پولی ارائه شده است اما نیاز نیست که شما نسخه پولی را تهیه بکنید چراکه نسخه رایگان نیز کار ما را راه می اندازد! حالا بیایید شروع بکنیم ابتدا افزونه را در وب سایت خودتان نصب بکنید, اگر در نصب افزونه نیاز به کمک دارد مقاله آموزش نصب افزونه در سایت را مطالعه بکنید.

حالا بعد از این که افزونه را در وب سایت خودتان نصب کرده یک گذینه به اسم Insights به منوی وب سایت شما اضافه میشود تمام کار ما در این بخش میباشد حالا با وارد شدن به بخش Insights برای شما دسته بندی هایی به نمایش در می آید در این بخش شما باید انتخاب بکنید که سایت شما در چه زمینه ای میباشد به طور مثالی اگر سایت شما فروشگاهی است گذینه فروشگاهی را انتخاب بکنید و بعد روی گذینه save and continue کلیک بکنید تا از مرحله اول رد بشویم.

در بخش جدید باز شده شما باید اکانت گوگل خودتان را وارد بکنید در این صفحه روی گذینه Connect MonsterInsights کلیک بکنید با این کار شما میتوانید اکانت جیمیل خودتان را انتخاب بکنید و اگر هنوز حسابی ندارید باید با حساب کاربری گوگل خودتان وارد بشوید. پس از وارد شدن شما باید به افزونه این اجازه را بدهید تا بتوانید به حساب گوگل آنالیتیکس شما دسترسی داشته باشید بنابراین Allow را زده و این موضوع را تایید بکنید.

و در آخر شما باید به افزونه بگویید که چه کار هایی انجام بدهد به صورت پیش فرض نیازی به تغییر خاصی ندارد بنابراین روی گذینه Complete Connection کلیک بکنید تا روند افزودن گوگل آنالیتیکس به وردپرس تکمیل شوند, اجازه بدهید اشاره بکنیم که این پلاگین نیز یک نسخه پولی در اختیار دارد که امکانات بیشتری را در اختیار شما میگذارد اما شما به آن ها نیاز نخواهید داشت برای همین در آخر گذینه save and continue را زده و کار را تمام بکنید.

2- استفاده از افزونه Header and footers

حالا اگر با روش اول مشکل داشتید و یا به هر دلیلی دوست نداشتید از روش اول استفاده بمکنید ما یک روش دیگر ارائه میدهیم که بسیار راحت میباشد و هیچ گونه سختی در بر ندارد اما توجه داشته باشید که شما در این روش هیچ گونه تنظیماتی نمیتوانید بدهید حالا بریم سراغ آموزش قبل از هر کاری افزونه Header and footers را از مخرن افزونه های وردپرس نصب بکنید.

بعد از نصب این پلاگین وردپرس وارد بخش تنظیمات افزونه بشوید, یادتونه بهتون گفتیم که کدی که بعد از ثبت نام در گوگل آنالیتیکس بهتون داد را کپی و در یک جایی نگه دارید؟ حالا به آن کد نیاز داریم بنابراین کد را کپی کرده و در بخش Scripts In Header افزونه جای گذاری بکنید و سپس گذینه save changes کلیک بکنید تا تنظیمات سیو بشود به همین راحتی شما توانستید گوگل آنالیتیکس را به وب سایت اضافه بکنید به همین راحتی اما توجه داشته بباشید که در اینجا شما هیچ گونه تنظیماتی در اختیار ندارید.

جمع بندی مطالب

در آخر این آموزش بگوییم که استفاده از روش اول بسیار کاربردی و کامل میباشد بنابراین شما بهتر است از روش اول برای افزودن گوگل آنالیتیکس به وردپرس استفاده بکنید, حالا بعد از انجام روند شما میتوانید از ابزار محبوب گوگل در وب سایت خودتان استفاده بکنید و امار های بسیار جذابی در مورد وب سایت خودتان بدست بیارید, این ابزار میتواند در بهبود سئوی وب سایت شما نیز بسیار کمک بکند آن را دست کم نگیرید همچنین میتوانید همه سوالات خودتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *